Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

08/06 - 28/06/2015

fot. Ula Tarasiewicz
Galeriafot. Ula Tarasiewicz
 • KLASYKA NA WOLNOŚCI!

  14:00 - koncert

  14:45 - spotkanie z twórcami prowadzone przez kuratora Antoniego Beksiaka

  Marcin Masecki, pianista, kompozytor i improwizator zawsze na bakier z konwencjami i szablonami, tym razem pracował z Orkiestrą Dętą Ochotniczej Straży Pożarnej w Słupcy. Napisał dla niej kompozycję – wielką formę – zatytułowaną Symfonia nr 1. Maseckiego wspierał merytorycznie Antoni Beksiak – muzykolog, kurator i badacz muzyki tradycyjnej.

  Słupecka orkiestra pod wodzą kapelmistrza Jana Jasińskiego  uważana jest za jedną z najlepszych w Polsce, jednak – podobnie jak inne tego rodzaju zespoły – pozostaje poza ogólnopolskim obiegiem medialnym. Tymczasem ruch orkiestr dętych uosabia nie tylko silne wielkopolskie tradycje muzyczne, lecz także fenomen społecznego zaangażowania. W ich szeregach grają muzycy-amatorzy, nierzadko należący do kolejnych pokoleń instrumentalistów, reprezentanci rodzin muzycznych. Zespoły takie są dzisiaj kontynuatorami tradycji obrzędowych, religijnych, przemysłowych, ceremonialnych i stanowią dumę miejscowych władz, a jednocześnie podejmują nowoczesny, pochodzący ze Stanów Zjednoczonych model funkcjonowania. Ich występy stanowią ważkie wydarzenia w życiu małych miast i współtworzą lokalną tożsamość.

  Zależy mi na uzyskaniu efektu pewnej nieludzkiej jakby maszyny, ogromnej katarynki, ale proszę się nie obawiać, nie będzie to kosztem ludzkim. Niestety nie byłem w stanie uciec od «dziwnych», nieparzystych metrów. Zachęcam jednak do nie przejmowania się nimi. Chodzi o efekt zacinającej się płyty. Jak już załapiemy i rozczytamy tekst, ręczę, że będzie się nam grało łatwo i przyjemnie.
  Marcin Masecki (w korespondencji z Orkiestrą)

  Prawykonanie Symfonii nr 1 odbyło się 19 grudnia 2013 r. w Filharmonii Poznańskiej, w ramach wspólnego koncertu Orkiestry ze Słupcy oraz muzyków Filharmonii Poznańskiej.

  Projekt powstał w ramach programu Samorządu Województwa Wielkopolskiego Wielkopolska: Rewolucje, którego kuratorką jest Agata Siwiak.

  Współpraca: Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Słupcy, Miejski Dom Kultury w Słupcy

  FUNDUSZE EUROPEJSKIE – DLA ROZWOJU INNOWACYJNEJ WIELKOPOLSKI
  Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013

 • Kompozytor: Marcin Masecki
  Kapelmistrz: Jan Jasiński
  Koncepcja programowa: Antoni Beksiak