Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

08/06 - 28/06/2015

fot. flickr
Galeriafot. flickr
  • z cyklu: Kino Wolność

    goście: Bogdan Zdrojewski, Karol Działoszyński, Piotr Frydryszek, Jan Holoubek, Marcin Kęszycki, Marek Lenartowski, Nina Nowakowska

    prowadzenie: Grzegorz Chlasta

    Debatę otwierającą Malta Festival Poznań 2014 pragniemy poświęcić tematowi przemian demokratycznych, będących konsekwencją pierwszych wolnych wyborów parlamentarnych w Polsce. Dwadzieścia cztery lata temu, ciesząc się świeżo odzyskaną suwerennością – w tym wolnością zgromadzeń – powołaliśmy Festiwal Malta.

    Debata z udziałem gości, którzy wywarli wpływ na kształt dzisiejszej Polski stanie się pretekstem do zadania pytań o wolność, zarówno w odniesieniu do wypowiedzi artystycznej, jak i jej wymiaru społecznego. Debata odbędzie się w ramach ogólnopolskiego projektu „Kino Wolność” realizowanego pod honorowym Patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Projekt ten służyć ma rozbudzaniu świadomości narodowej, poczuciu jedności i wspólnoty wolnego, demokratycznego społeczeństwa w 25. rocznicę pierwszych wolnych wyborów parlamentarnych w Polsce. W całej Polsce i na świecie organizowane są przeglądy filmowe, prelekcje, debaty z udziałem lokalnych liderów przemian demokratycznych w ’89 roku i artystów.

    www.kinowolnosc.plwww.facebook.com/kampaniakinowolnosc

    Projekt Kino Wolność objęty jest patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego
    organizatorzy projektu: Fundacja Kino Polska, Cyfrowe Repozytorium Filmowe, telewizja Kino Polska

  • Bogdan Zdrojewski - (ur. 18 maja 1957 w Kłodzku) – polski polityk i samorządowiec. W latach 1990–2001 prezydent Wrocławia, senator IV kadencji, poseł na Sejm IV, V, VI i VII kadencji, przewodniczący klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej (2006–2007), deputowany do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji. Minister kultury i dziedzictwa narodowego w pierwszym i drugim rządzie Donalda Tuska. Absolwent filozofii (1983) i kulturoznawstwa (1985) na Uniwersytecie Wrocławskim. W czasie studiów założył i następnie kierował kołem naukowym historii filozofii (od 1980). W 1980 został członkiem Niezależnego Zrzeszenia Studentów, jesienią tego samego roku został szefem struktury NZS na Wydziale Filozoficzno-Historycznym UWr. Po ogłoszeniu stanu wojennego na początku 1982 objął funkcję szefa tajnego zarządu NZS na Uniwersytecie Wrocławskim, kierował nim do 1984.

    Karol Działoszyński - (ur. 13 lipca 1956 w Poznaniu) – polski polityk, przedsiębiorca, poseł na Sejm II i III kadencji. Ukończył w 1981 studia na Wydziale Turystyki i Rekreacji Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Jest fundatorem i przewodniczącym Rady Fundacji Malta. 

    Piotr Frydryszek  - dziennikarz, redaktor naczelny, prezes zarządu Radia Merkury S.A. w Poznaniu. Wieloletni członek władz wielkopolskiego oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Od 1995 Prezes Zarządu Stowarzyszenia Radia Publicznego w Polsce. Współtwórca autonomii i rozwoju regionalnych rozgłośni Polskiego Radia w III Rzeczpospolitej. Laureat Fundacji Popierania Niezależnej Kultury Polskiej POLCUL (1990), nagród i wyróżnień regionalnych i ogólnopolskich oraz Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski (2000). Jest w Radzie Naukowej Fundacji Obywatelskiej Bazar. 

    Jan Holoubek - (ur. 4 marca 1978 w Warszawie) – polski reżyser, operator i aktor filmowy.Syn Magdaleny Zawadzkiej i Gustawa Holoubka. Absolwent Wydziału Operatorskiego PWSFTviT w Łodzi (2001). Współpracował, jako autor zdjęć lub operator kamery, przy pełnometrażowych produkcjach fabularnych oraz serialach. Realizuje również reklamy oraz współpracuje przy realizacji Teatru Telewizji (m.in. Król Edyp w 2005, Śluby panieńskie czyli magnetyzm serca w 2003). Twórca filmu "Pocztówki z Republiki Absurdu".

    Marcin Kęszycki -  ur. 4 VI 1953 w Poznaniu. Absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Filologiczny (1977). Od 1972 współautor wszystkich scenariuszy i przedstawień Teatru Ósmego Dnia w Poznaniu. Od 1973 aktor tego teatru. 1977-1979 uczestnik, wraz z aktorami Teatru Ósmego Dnia, oporu społecznego, protestujący przeciw ingerencji cenzury w sprawy teatru, zakazowi wydawania paszportów, represjonowaniu opozycjonistów. 1981-1982 autor artykułów do „Wiadomości”. 1984-1986 członek nielegalnej struktury artystycznej, Teatru Ósmego Dnia, wydającej „Wiadomości” i Wojnę grudniową L. Raczaka, prezentujący działalność niezależnej kultury (przestawienia teatralne, koncerty, spotkania). 1984-1998 członek ZaiKS-u. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2007), zwróconym w III 2008 (sprzeciw wobec nieuhonorowania Adama Michnika).

    Marek Lenartowski - Marek Lenartowski, ur. 1 II 1947 w Poznaniu.  Jeden z głównych organizatorów obchodów 25. rocznicy Czerwca 1956, pierwszego wydania monografii o Czerwcu i zmiany nazwy ul. Feliksa Dzierżyńskiego na 28 Czerwca 1956. Współorganizator postawienia pierwszego w Poznaniu Krzyża Katyńskiego (wykonanego w HCP) i wystawy o Katyniu na terenie siedziby KZ. Z ramienia „S” HCP działacz Sieci. 1993-1995 w Radzie Społecznej przy Prezydencie RP Lechu Wałęsie. 1998-2002 członek Rady Programowej Radia Merkury (publicznego), desygnowany przez RS AWS. Obecnie na rencie. Wyróżniony odznaką Semper Fidelis Związku Polskich Kombatantów „S” (1995), Honorową Odznaką Armii Krajowej za pomoc w przywracaniu prawdy historycznej (2001).

    Nina Nowakowska - ur. 3 VIII 1944 w Łodzi. Absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego, Wydz. Filologiczny (1967), doktorat (1994).1967-1987 asystentka, adiunkt, starszy wykładowca na UAM w Poznaniu. III/IV 1968 uczestniczka wieców studenckich na uniwersytecie. Od IX 1980 w „S”, założycielka koła w Instytucie Filologii Angielskiej UAM, autorka artykułów w niezależnych pismach „Serwis Informacyjny”, „Środowisko”. W II 1981 uczestniczka uczelnianego strajku przeciwko dyr. Biblioteki Uniwersyteckiej. Współorganizatorka niezależnych wykładów i prelekcji dla środowiska akademickiego. 1986-1989 współpracowniczka Solidarności Walczącej, autorka i redaktor w podziemnym piśmie „Czas Kultury”. W 1987 zwolniona z pracy. 1988-1989 nauczycielka w VI LO w Poznaniu. W 1989 dziennikarka, redaktor pisma KO „S” w Poznaniu „Głos Wolny”, 1989-1990 dziennikarka „Dzisiaj”, w 1990 „Obserwatora Wielkopolskiego”, 1991-1993 „Gazety Wyborczej”, od 1993 Radia Merkury. 1989-1991 członek koła „S” w VI LO w Poznaniu. Od 1989 w SDP (w 1990 w Zarządzie Krajowym), 2000-2006 członek Rady Konsultacyjnej przy Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP. Od 2008 na emeryturze, nadal współpracuje z Radiem Merkury.

    Grzegorz Chlasta - Skończył polonistykę na UAM. W latach 2007-2013 był pomysłodawcą, autorem i prowadzącym “Popołudnie Radia TOK FM”. Zaczynał w Radiu “S” Poznań. To była pierwsza prywatna stacja w mieście. Współpracował z Sekcją Polską Radia BBC. Po paru latach przeszedł do regionalnego Ośrodka TVP. Był tam reporterem, wydawcą, producentem i anchorem programu informacyjnego. Dla TVP Polonia przez ponad rok przygotowywał Magazyn Polonijny z Wielkiej Brytanii. Przez kilka lat był też rzecznikiem Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta. Autor książki "Czterech". "Czterech" to opowieść o narodzinach Urzędu Ochrony Państwa, która udziela odpowiedzi na pytania, które przez lata były przedmiotem medialnych rozważań i elementem politycznych rozgrywek. Jest to jednak przede wszystkim opowieść o ludziach i ich życiowych niebanalnych doświadczeniach, którzy wzięli udział w jednej z największych i najtrudniejszych operacji budowy fundamentów demokratycznego państwa, jakim było przekształcenie prawie 25 - tysięcznego aparatu represji, czyli Służby Bezpieczeństwa w niewielki Urząd Ochrony Państwa.
     

  • prowadzenie: Grzegorz Chlasta

    goście: Bogdan Zdrojewski, Karol Działoszyński, Piotr Frydryszek, Jan Holoubek, Marcin Kęszycki, Marek Lenartowski, Nina Nowakowska