Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

08/06 - 28/06/2015

kadr z filmy WYLICZANKA / reż. P. Greenaway
Galeriakadr z filmy WYLICZANKA / reż. P. Greenaway
 • Akcja rozgrywa się wśród sielskich krajobrazów angielskiej wsi zamieszkałej przez trzy protagonistki: babkę, matkę i córkę. Każda nazywa się Cissy Colpitts i każda popełnia zbrodnię. Z zimną krwią zabijają swoich partnerów, topiąc ich w wannie, morzu i basenie, bo "wszystko zazwyczaj powtarza się po trzykroć”.

  Film jawi się jako zabawa między bohaterami przy współudziale widzów wabionych motywiką gier, liczb i paletą aluzji. W jednym z esejów reżyser tak podsumowuje obraz: "Liczenie sprawia, że nawet nieznośne przedmioty i wydarzania stają się łatwiejsze w przyswojeniu. Zajmij umysł drętwą recytacją, by pozbawić go jakichkolwiek skomplikowanych reakcji". 

  Wprowadzenie do twórczości Michaela Nymana oraz dyskusję po projekcji filmu poprowadzi Adam Kruk - krytyk filmowy, dziennikarz („Film”, „Kino”, www.filmweb.pl, www.dwutygodnik.com), współtwórca i koordynator projektu Polish Cinema for Beginners oraz strony www.popvictims.pl.

  Dołącz do wydarzenia na FB!


   

 • Czas trwania: 119'
  Holandia, Wielka Brytania
  Reżyseria: Peter Greenaway
  Zdjęcia: Sacha Vierny
  Produkcja: Kees Kasander
  Rok produkcji: 1988
   

 • Peter Greenaway, angielski malarz, scenarzysta i reżyser filmowy. Studiował malarstwo w Walthamstow School of Art. Obrazy swe wystawił po raz pierwszy w 1964 w Lord's Gallery. 1965-76 pracował jako montażysta w Centrall Office of Information. Ponadto jest prozaikiem i ilustratorem swych książek. W 1966 zrealizował pierwszy film krótkometrażowy - "Train", a w 1982 pierwszy pełnometrażowy film fabularny - "Kontrakt rysownika".